Zimowy zestaw


Czyli o tym jak uszyć czapkę, rękawiczki i szalik. Opis szycia krok po kroku oraz szablon na czapkę i rękawiczki do pobrania. Zapraszam!

Zima nie należy do mojej ulubionej pory roku. Raczej jestem zmarzluchem i zdecydowanie wolę gdy jest mi ciepło ;) A żeby było ciepło, trzeba mieć odpowiedni strój na tę porę roku. Dlatego dziś proponuję zająć się tematem ciepłej czapki, rękawiczek oraz długaśniego szalika :D

Własnoręczne uszycie tych zimowych akcesoriów jest fajną alternatywą dla osób, które nie potrafią dziergać, ale jednak posiadają podstawową umiejętność szycia na maszynie i chcą stworzyć dla siebie lub kogoś bliskiego niepowtarzany zestaw z wybranych przez siebie tkanin. Jeśli myślałaś o stworzeniu takiego zestawu, ale do dziś nie zdobyłaś się na odwagę lub wcale o tym nie myślałaś, ale po wizycie w tym miejscu stwierdzasz, że może to być całkiem fajny pomysł - zapraszam do wspólnego szycia! J


Z myślą o uszyciu zimowego zestawu kupiłam 1,5 m ciepłej dzianiny wełnianej, w sklepie Natan. Dzianina jest dość gruba i dwustronna, zarówno prawa jak i lewa strona nadają się do wykorzystania. Po dłuższych namysłach postawiłam jednak na prawą stronę. Ty możesz wybrać tkaninę/dzianinę o mniejszej gramaturze, wybór należy do Ciebie J

Zabieramy się za szycie!

CZAPKA
Szablon – tutaj możesz pobrać bazowy wykrój.
Wykrój przygotowałam sama i może posłużyć Ci jako baza do dalszych modyfikacji. Plik należy dwukrotnie wydrukować w skali 1:1 (jest to plik .pdf, więc nie powinno być problemów ze skalowaniem), wyciąć (jest to połowa przodu/tyłu czapki) i skleić powstałe w ten sposób części – powstanie nam przód/tył czapki.

Szycie czapki krok po kroku
1. Przypnij szablon do złożonej na pół tkaniny (prawa strona do prawej) i wytnij dwa takie same elementy.


Jeśli chcesz cieplejszą wersję czapki, warstwa wierzchnia i wewnętrzna może być uszyta z tej samej tkaniny/dzianiny.  Możesz jednak warstwę wewnętrzną uszyć ze zdecydowanie cieńszej tkaniny czy też dzianiny, wtedy uzyskasz nieco lżejszy efekt.


RADA:
Wewnętrzną warstwę czapki warto skrócić o około 2-3 cm w stosunku do wierzchniej. Taki zabieg pozwoli uniknąć zgromadzenia się nadmiaru tkaniny z wewnętrznej warstwy. Wynika to z tego, że po wywinięciu czapki na prawą stronę szew łączący obie warstwy czapki zazwyczaj chowa się nieco pod spód, w kierunku wierzchołka czapki, więc wtedy powstaje nadmiar tkaniny i czapka może nieco gorzej się układać.
Wycinając czapkę z tkaniny nie musisz wycinać jej na około - możesz zostawić kilkunastocentymetrowy nierozcięty fragment (tak ja na powyższym zdjęciu, po prawej stronie). Ułatwi to późniejsze zszywanie czapki.

2. Zszyj zaszewki na wierzchołku czapki, które nieco modelują czapkę. Zaszewki zaszyj osobno dla każdej warstwy czapki.


3. Ułóż prawą stronę przodu czapki na prawej stronie tyłu czapki i przeszyj dolną krawędź. Następnie rozprasuj powstały szew.

4. Złóż powstałe elementy czapki prawa stroną do prawej, tak aby zszyte zaszewki na wierzchołku czapki leżały na sobie. Myślę, że na poniższym zdjęciach dobrze widać o co mi chodzi ;) 


5. Przeszyj czapkę na około. Pamiętaj, aby pozostawić kilkucentymetrowy otwór na wywinięcie czapki na prawą stronę!6. Wywiń czapkę na prawą stronę. Powstały otwór zaszyj ręcznie, ściegiem krytym.
Czapka gotowa! :DRĘKAWICZKI
Szablon do pobrania rękawiczka prawa i rękawiczka lewa.
Wykrój przygotowałam na podstawie odbicia mojej dłoni i może posłużyć Ci jako baza do dalszych modyfikacji. Pliki należy wydrukować w skali 1:1 i wyciąć.

Szycie rękawiczek krok po kroku
1. Przypnij szablon prawej i lewej rękawiczki  do złożonej na pół tkaniny (prawa strona do prawej), następnie wytnij poszczególne elementy dodając jednocentymetrowy zapas na szew.2. Przód i tył rękawiczki ułożony na sobie prawą stroną do prawej przyfastryguj lub upnij szpilkami.3. Przeszyj obie rękawiczki na około.


4. Wywiń rękawiczki na prawą stronę i wykończ ich górne krawędzie.
Ja moje rękawiczki wykończyłam poprzez podwójne podwinięcie na około 1 cm, a podwinięcie przyszyłam ściegiem ręcznym krytym.

Rękawiczki gotowe! :D
SZALIK
Szycie szalika krok po kroku
1. Złóż tkaninę na pół, prawa strona do prawej, i wytnij prostokąt o odpowiednich rozmiarach.
Ja wykorzystałam całą szerokość dzianiny, czyli 155 cm po rozłożeniu (dzianina miała 160 cm szerokości, ale po wyrównaniu brzegów odeszło kilka centymetrów). Na długość odmierzyłam 75 cm. Następnie przecięłam prostokąt na pół. 
Ostatecznie otrzymałam dwa prostokąty o wymiarach 155 x 37 cm po rozłożeniu (złożone prawa strona do prawej miały wymiary około 77,5 x 37 cm).


2. Połącz dwa prostokąty poprzez zszycie krótszych krawędzi (ułożone na sobie prawa strona do prawej).
W ten sposób powstał mi jeden bardzo długi prostokąt o wymiarach 308 x 37 cm :D3Powstały prostokąt złóż na pół, łącząc ze sobą dłuższe krawędzie. Następnie przeszyj szalik na około po obwodzie. Pamiętaj, żeby zostawić kilkucentymetrowy otwór na wywrócenie szalika na prawą stronę.
4Wywróć szalik na prawą stronę i zaszyj ściegiem krytym powstały otwór.
Szalik gotowy! J

Ciepły zestaw zimowy jest gotowy do noszenia! Prawda, że było to łatwe zadanie? JJeśli zechcesz możesz nieco upiększyć swoje zimowe ocieplacze :D Ja do czapki doszyłam czarny pomponik. Mam też w planach doszyć koraliki na dolnych krawędziach szalika i na rękawiczkach. Nawet zaczęłam już to robić i jeden koniec szalika jest przyozdobiony (możesz dostrzec to na zdjęciach). Jednak z racji czasochłonności tego zadania – każdy koralik przyszywam osobno, nie udało mi się skończyć tego projektu. Tak sobie myślę, że będzie to idealne zadanie na wypełnienie wolnego czasu w przerwie między świętami a nowym rokiem ;) Oczywiście efekt końcowy pokażę! Jeśli jesteś ciekawa, zapraszam do śledzenia mojego funpage’a oraz tablicy na Instagramie.


Na zachętę do szycia pokażę Ci jeszcze kilka zdjęć gotowego zimowego zestawu na mnie ;)
To co, zdecydujesz się na uszycie czapki, szalika lub rękawiczek? A może stworzysz cały zimowy zestaw? Z chęcią zobaczę efekt Twojej pracy, śmiało chwal się – czekam za zdjęcia! :D
W przypadku dodatkowych pytań, czy wątpliwości, z chęcią pomogę. Zapraszam do kontaktu J


Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie! :) Zachęcam do pozostawienia śladu Twojej obecności w tym miejscu, w postaci choćby krótkiego komentarza :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz