Szycie spódnicy krok po kroku


W kilku krokach opisałam proces szycia spódnicy na gumce z kieszeniami wpuszczonymi w szwy boczne. Instrukcja jest uzupełniona sporą ilością zdjęć, żeby poszczególne etap szycia były bardziej zrozumiałe i czytelne. Zapraszam! J

Na początku zaznaczę, że istnieje wiele sposób na szycie poszczególnych elementów garderoby oraz wykończenie jej detali. Poniżej opisałam sposób, z którego sama często korzystam i wydaje mi się jednym z prostych do zastosowania. Możesz uznać, że ten sposób Ci nie odpowiada i można zrobić to lepiej, oczywiście masz do tego prawo J Mam jednak nadzieję, że znajdziesz tu wartościowe i przydatne treści. Zwłaszcza, jeśli jesteś osobą, która stawia swoje pierwsze kroki na szyciowej drodze.Do uszycia spódnicy potrzebujesz:
- kupon dzianiny lub tkaniny – ilość jest uzależniona od długości jaką chcesz osiągnąć oraz tego, czy chcesz wszyć kieszenie. Ja do uszycia spódnicy zużyłam czerwoną dzianinę o wymiarach 70 cm długości x 160 cm szerokości oraz dzianinę w paski na kieszenie o wymiarach około 30 cm długości  x 60 cm szerokości.
- guma do wciągnięcia w pas spódnicy – szerokość zgodna z preferencjami (moja guma ma 4 cm szerokości),
- nożyczki, nici, szpilki, kreda krawiecka, linijka/miara, maszyna do szycia,
- kilka godzin czasu i trochę pozytywnej energii J Do dzieła!

I krok - zdekatyzuj tkaninę
Zanim zabierzesz się za szycie wypierz i wyprasuj materiał. Wszystko po to, aby uniknąć rozczarowań w postaci skurczenia już gotowej spódnicy!

II krok – przygotuj wykrój
Złóż materiał na pół prawa strona do prawej, zgodnie z nitką prostą. Więcej o nitce prostej poczytasz tutajNastępnie odmierz pożądaną długość i szerokość spódnicy.
Chciałam, aby moja spódnica miała długość do połowy kolana, czyli łącznie około 60 cm. Przygotowałam zatem:
 • dwa prostokąty o szerokości 75 cm i długości około 55 cm
 • dwa prostokąt o szerokości 75 cm i długości 10 cm na pasek

Chciałam uzyskać tunel na gumę o szerokości  4 cm, stąd 10 cm długości. Po złożeniu na pół uzyskałam 5 cm paska + 2 cm na zapasy szwu przy łączeniu spódnicy z paskiem.WSKAZÓWKA
Aby ułatwić sobie wszywanie kieszeni, na bokach spódnicy dorysują dwa małe prostokąty odpowiadające wielkości wlotu kieszeni. Moje mają około 1 cm szerokości i 15 cm długości.
Pamiętaj, że Twoja spódnica może być dokładnie taka jaką sobie wymyślisz! Wszystko zależy od Ciebie:
 • Jeśli chcesz dłuższą spódnicę (za kolano, do kostek), wytnij odpowiednio dłuższe prostokąty.
 • Jeśli chcesz mieć spódnicę mniej marszczoną, wytnij węższe prostokąty.
 • Jeśli chcesz uszyć spódnicę bez kieszeni, możesz wyciąć tylko jeden duży prostokąt, na przykład z całej szerokości tkaniny/dzianiny i połączyć go jednym szwem na tyle, zamiast dwoma bocznymi.
III krok - przygotuj kieszenie
Worek kieszeni wyrysowałam sama. Ty możesz zrobić podobnie, ale możesz również odrysować go od ulubionej spódnicy z kieszeniami, czy też skorzystać z gotowego wykrój na worek kieszeniowy z jakiegoś magazynu z  wykrojami.
Potrzebujesz 4 worki kieszeniowe, więc wytnij dwie pary z podwójnie złożonej tkaniny.IV krok - wytnij poszczególne elementy wykrojuV krok - wszyj kieszenie
 • Przyłóż do siebie spódnicę i worek kieszeniowy, prawa strona do prawej i upij szpilkami. Powtórz ten krok cztery razy, dla każdego boku. • Przyszyj ściegiem prostym wyloty kieszeni do boków spódnicy.  • Wykończ zszyty brzeg zygzakiem lub na overlocku.


 • Zaprasuj szew w stronę worka kieszeni i przestebnuj wlot kieszeni na 1-2mm.
 • Przyłóż do siebie dwie części spódnicy z przyszytymi workami kieszeni, prawa strona do prawej. Sprawdź, czy każda krawędź równo do siebie przylega i upnij szpilkami lub zrób fastrygę.


 • Zszyj prawy i lewy bok spódnicy wraz z workami kieszeniowymi, jedną linią. Jeśli Ci to pomoże, narysuj kredą dokładną linię szycia lub zaznacza tylko kąty proste wyznaczające przejście z szycia krawędzi boku spódnicy na krawędź worka kieszenie

  • Wykończ boki wraz z workami kieszeniowymi zygzakiem lub overlockiem.
  VI krok - wszyj pasek
  • Połącz ze sobą dwa prostokąty przygotowane na pasek. Zszyj krótsze boki ściegiem prostym i rozprasuj szwy.


  • Złóż pasek na pół (lewa strona do lewej) i przypnij go do górnej krawędzi spódnicy (prawa strona do prawej).  • Przyszyj pasek do spódnicy.

  PAMIĘTAJ
  Zostaw kilku centymetrowy otwór na wciągnięcie gumy! J  • Odmierz gumę i wciągnij ją w powstały tunel. Gumę zaszyj za pomocą zygzaka, taki szew jest bardziej elastyczny i lepiej pracuje przy naciąganiu gumy.
  • Zaszyj otwór pozostawiony do wciągnięcia gumy. Zanim to zrobisz, przymierz spódnicę i sprawdź, czy guma nie jest zbyt ciasna lub zbyt luźna.
  • Wykończ zygzakiem lub overlockiem szew we wnętrzu spódnicy, który powstał z połączenia góry spódnicy i paska.
  • Przestebnuj po zewnętrznej stronie na 1-2 mm poniżej szwu łączącego spódnicę z paskiem. Takie stebnowanie ma dwa zastosowania, po pierwsze estetyczne -  ładnie wykańcza nam górę spódnicy, a po drugie praktyczne – powoduje, że szew we wnętrzu spódnicy jest ustabilizowany i nie wywija się J  VII krok - wykończ dolny brzeg spódnicy
  • Dolną krawędź przeszyj na około zygzakiem lub na overlockiem.
  • Zawiń i zaprasuj pod spód około 2 cm, na całym obwodzie dołu spódnicy.

  WSKAZÓWKA
  Równe podwinięcie dolnego brzegu może być nieco kłopotliwe, ale można sobie ułatwić sprawę i przygotować kartonowy szablon. Z kartonu lub grubego papieru wytnij pasek o szerokości pożądanego podwinięcie na przykład 2 cm i długości kilku-kilkunastu centymetrów. Podejdź do żelazka i podwiń spódnicę przy pomocy przygotowanego szablonu J
  Przeszyj ściegiem prostym dolną krawędź spódnicy na około 1,8 cm od brzegu - ścieg poprowadź najbliżej końca lub w środku szwu overlockowego, dzięki temu nie będzie się odwijał.
  KONIEC, SPÓDNICA GOTOWA! :)


  Więcej zdjęć możesz zobaczyć tutaj.

  Prawda, że proste!? Zachęcam Cię do uszycia własnej spódnicy! A jeśli zdecydujesz się to zrobić, nie zapomnij pochwalić się efektem Twojej pracy – będzie mi bardzo miło J 
  Jeśli w opisie szycia coś jest niezrozumiałe lub po drodze napotkasz jakieś problemy, zapraszam do kontaktu.


  Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie! :) Zachęcam do pozostawienia śladu Twojej obecności w tym miejscu, w postaci choćby krótkiego komentarza :) A jeśli chcesz być na bieżąco, zapraszam do polubienia mojej strony na Facebook'u lub obserwowania mnie na Instagramie – tam zamieszczam więcej ujęć od tzw. kuchni :)

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz