Jak uszyć komplet pościeli?


Często osoby rozpoczynające swoją przygodę z maszyną zaczynają od uszycia poszewki na poduszkę, serwetki lub obrusa. Ja postąpiłam nieco inaczej, od razu zabrałam się za szycie prostych spódnic na gumce i sukienek. Ale, co się odwlecze, to nie uciecze …

Postanowiłam zatem uszyć nie jedną czy dwie małe poszewki, a cały komplet pościeli z krytym zamkiem. Poszwa na kołdrę ma wymiary 200cm x 150cm, a poszewki na poduszki 80cm x 60cm. Szycie przebiegło całkiem przyjemnie i bez większych problemów, a największym wyzwaniem było wyprasowanie 6 metrów bawełny oraz okiełznanie tak dużej płachty materiału podczas szycia. Ale dałam radę! ;)Z racji tego, że wcześniej nie szyłam poszewek i nie do końca wiedziałam jak się za to zabrać, zwłaszcza, że zaplanowałam wszycie krytego zamka, na pomoc przyszedł mi wyciągnięty z szafy ulubiony komplet pościeli. Pooglądałam go z każdej strony, szczególną uwagę zwróciłam na mechanizm krytego zamka, i przystąpiłam do pracy postępując zgodnie z poniższymi krokami.

1. Wyprany wcześniej materiał dokładnie wyprasowałam (dwa kawałki bawełny o wymiarach 300cm x 160cm – to był nie lada wyczyn ;) )
2. Odmierzyłam odpowiednie długości materiału i wykroiłam poszwę i poszewki. Na kołdrę przeznaczyłam 210cm x 160cm materiału, resztę zostawiłam na poduszki.


3. Na dolnych krawędziach tkaniny zaznaczyłam marginesy szwu potrzebne do wszycia zamka (węższy margines ma szerokość 1cm, a grubszy 3cm) i zawinęłam materiał dwukrotnie, o tak: 
4. Szpilkami przymocowałam taśmy zamka do marginesów szwu. W przypadku węższego marginesu taśmę zamka trzeba przymocować na jego górnym końcu, aby ząbki wychodziły poza krawędź marginesu. Natomiast  na szerszym marginesie taśmę zamka przypinamy na końcu dolnej krawędzi. Chodzi o to, aby po złożeniu dwóch krawędzi materiału taśmy zamka zbiegły się i dały się zapiąć oraz były przykryte przez warstwą materiału. 
5. Przyszyłam zamek do materiału. Do szycia wykorzystałam zwykła stopkę, a nie tę przeznaczoną do wszywania zamków, bo zapomniałam ją zmienić;)6. Zrobiłam blokadę zamka. Odmierzyłam około 5cm od bocznych krawędzi poszwy i przeszyłam warstwę materiału z szerszym marginesem w poprzek zamka. Dzięki temu powstał zamknięty prostokąt, który zabezpieczy zamek przed niepożądanym odpinaniem się. 
UWAGA! Należ pamiętać, aby przed tym krokiem przesunąć suwak zamka na środek, aby uniknąć zaszycia go w blokadzie :)


7. Spięłam szpilkami dwie warstwy materiału, prawa strona do prawej. Jeśli ktoś woli może zrobić fastrygę, ja jednak zrezygnowałam z tego kroku, bo przy tak ogromnym kawałku materiału zajęłoby mi to sporo czasu. Następnie przestębnowałam poszwę na około, a na koniec krawędzie przeszyłam zygzakiem.


8. W taki sam sposób uszyłam dwie poszewki na poduszki. Gotowe! :)

Dzięki temu, że zastosowałam dwa kolory bawełny komplet pościeli jest dwustronny. Jednego dnia można mieć pościel czarno-białą, innego żółto-białą, a jeszcze kolejnego żółto-czarną ;)

Luli od razu polubiła nowy komplet pościeli, rozsiadła się na nim wygodnie, ziewnęła ... 


i poszła spać ;)
Dobranoc! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz