Jak uszyć prosty fartuszek kuchenny?Fartuszek uszyłam dla mojej przyjaciółki Agaty, która uwielbia spędzać długie godziny w kuchni i piec przepyszne ciasta i ciasteczka! :)

Od razu wiedziałam, że fartuszek musi być uszyty z bawełny z ciekawym słodkim nadrukiem ;) I tak, w sklepie stacjonarnym przy ul. Krakowskiej w Krakowie, znalazłam materiał idealny! Do tego dokupiłam taśmę bawełnianą w kolorze łososiowym i zabrałam się do pracy.


Nie miałam wykroju na fartuszek, więc obejrzałam w internecie kilka zdjęć różnych modeli, a następnie wzięłam się za „projektowanie” swojego. Nie znałam dokładnym wymiarów Agaty, więc bazowałam na swoich, korygując je tam, gdzie uznałam to za stosowne. 


Złożyłam materiał na pół (prawą stroną do prawej) i zaczęłam rysować po materiale zgodnie z poniższymi krokami:
1 krok: Narysowałam górny brzeg fartuszka o szerokości 15 cm (30 cm po rozłożeniu materiału).
2 krok: Ustaliłam, że szersza część fartuszka, poniżej podkroju pachy, powinna być szeroka na 35 cm (70 cm po rozłożeniu materiału). Natomiast długość podkroju pachy wymierzyłam na 30 cm.
3 krok: Krawędź górnego brzegu fartuszka połączyłam łukiem z górną krawędzią szerszej części fartuszka. W ten sposób powstał podkrój pachy.
4 krok: Ustaliłam odpowiednią długość fartuszka – u mnie 80 cm.

Dla lepszego zrozumienia moich wyliczeń wszystkie pomiary zaznaczyłam na poniższym rysunku.5 krok: Spięłam materiał kilkoma szpilkami i wycięłam wykrój fartuszka.
6 krok: Wszystkie krawędzie fartuszka obszyłam bawełnianą taśmą, w ten sposób zabezpieczyłam materiał przed pruciem i jednocześnie ładnie wykończyłam brzegi :) Taśmę przyszywałam sekwencyjnie. Każdy poszczególny odcinek upinałam szpilkami do materiału i szyłam na maszynie bardzo powoli, jednocześnie kontrolując, czy materiał nie wyślizguje się spod taśmy. Obszywanie zaczęłam od dolnej i górnej krawędzi, następnie wykończyłam podszycie pachy – tutaj wymierzyłam dłuższą taśmę, która od razu służy za górny uchwyt fartuszka. Na końcu obszyłam brzegi pionowe, tu również z każdej strony przygotowałam dłuższą taśmę, która pełni funkcję paska fartuszka.7 krok: Wykroiłam i przygotowałam do zszycia kieszeń. Górną krawędź kieszeni oblamowałam taśmą, a pozostałe krawędzie podwinęłam dwa razy na szerokość około 1 cm i spięłam szpilkami. Na końcu doszyłam kieszeń do fartuszka.
8 krok: Fartuszek gotowy! :)Ja byłam zadowolona z efektu końcowego, ale miałam obawy, czy fartuszek przypadnie do gustu nowej właścicielce. Jednak po wręczeniu prezentu Agata od razu założyła fartuszek i zabrała się za pieczenie swoich ulubionych ciast :) Ciasta wyszły pyszne, a uszytek się podobał! Czego chcieć więcej ;)


Na koniec przepraszam za słabą jakość zdjęć! Na swoje usprawiedliwienie mam to, że fartuszek szyłam i fotografowałam wieczorem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz