Jak uszyć torebkę? Instrukcja w 7 krokach!


Tym razem przychodzę do Was z podpowiedzią jak uszyć sobie małą torebkę. Taka torebka może być odpowiednia na wiele okazji, zarówno do noszenia na co dzień, jak i specjalne okazje. Można ją uszyć ze skóry, zamszu lub innej tkaniny, gładkiej lub wzorzystej. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Zachęceni? Chodźcie! :)

Najpierw musimy zdecydować z czego chcemy uszyć naszą torebkę. Ja tym razem miałam ochotę na torebkę z cienkiego zamszu. W efekcie końcowym powstały dwie ;) Wcześniej uszyłam też torbę z ekoskóry, ale o wymiarach XXL, możecie zobaczyć ją tutaj

Potrzebne materiały:
Wersja bez paska:
- tkanina właściwa o wymiarach 35 cm długości x 70 cm szerokości
- podszewka o wymiarach 35 cm długości x 70 cm szerokości
- zamek około 30 -35 cm
- nici oraz igła (do zamszu użyłam igły do skóry)
- maszyna do szycia

Wersja z paskiem:
- tkanina właściwa o wymiarach 35 cm długości x 150 cm szerokości
- podszewka o wymiarach 35 cm długości x 70 cm szerokości
- zamek około 30 -35 cm
- 4 metalowe półkola lub małe prostokąty
- 2 karabińczyki
- nici oraz igła (do zamszu użyłam igły do skóry)
- maszyna do szycia

Instrukcja szycia w 7 krokach:
1.Wycinamy kształt torebki z tkaniny właściwej oraz podszewki x 2
Najlepiej wycinać z tkanin złożonych prawa strona do prawej, ponieważ potrzebujemy odbicie lustrzane.


Kotka też była bardzo zainteresowana szyciem nowej torebki ;)2. Wszywamy zamek:
     a. układamy tkaniny i zamek w następującej kolejności: podszewka prawą stroną do góry, zamek, tkanina właściwa lewą stroną do góry (podszewka z tkaniną główną stykają się prawymi stronami). Następnie brzeg, który będziemy zszywać upinamy szpilkami. Zszywamy na maszynie, prowadzimy ścieg jak najbliżej ząbków zamka.


Pierwszy element po zszyciu wygląda tak:     b. do drugiej taśmy zamka przypinamy tkaniny w taki sposób, aby taśma zamka znalazła się pomiędzy prawą stroną podszewki i prawą stroną tkaniny właściwej. Zszywamy na maszynie, prowadzimy ścieg jak najbliżej ząbków zamka.
Drugi element po zszyciu wygląda tak:Zanim przejdziemy do następnego kroku, warto zaprasować podszewkę jak najbardziej w dół od taśmy zamka. Uchroni to nas przed podnoszeniem się podszewki i wplątywaniem się jej w ząbki zamka podczas otwierania i zamykania torebki :)

3. Jeśli chcemy, aby nasza torebka miała pasek, przygotowujemy uszka na których go zaczepimy oraz pasek. W celu przygotowania uchwytów na pasek wykrawamy z tkaniny właściwej dwa prostokąty o wymiarach około 6 cm x 10 cm, składamy na pół wzdłuż dłuższego boku (prawa strona do prawej) i zszywamy. Po zszyciu wywracamy tkaninę na prawą stronę, szew układamy na środku i przewlekamy powstałe uszko przez metalowy prostokąt. Pasek przygotowujemy w podobny sposób, ale zdecydowanie dłuższy. Pasek przy mojej torebce jest długi na 115 cm.

Jeśli nie chcemy paska, ponieważ wolimy rączkę z jednej strony torebki (taką, którą zastosowałam przy drugiej torebce), to jest to moment, aby ją przygotować.

4. Przygotowujemy torebkę do zszycia. Układamy tkaniny w taki sposób, aby podszewki stykały się prawymi stronami oraz tkaniny właściwe przylegały do siebie prawymi stronami. Upinamy szpilkami na około.

Pomiędzy dwie warstw tkaniny właściwej wkładamy przygotowane wcześniej uszka na pasek/rączkę, w taki sposób, aby niezszyte końce wystawały poza tkaninę. Uszka/rączkę umiejscawiamy na takiej wysokości jakiej chcemy. Ja umieściłam uszka na pasek w miejscu, w którym torebka ma się składać na pół.

UWAGA!
Przed zszyciem torebki rozpinamy zamek przynajmniej do połowy, ułatwi to nam wywrócenie torebki na drugą stronę.Jeśli do torebki wszywamy zamek z metalowymi ząbkami, podczas szycia uważamy na ten element, gdyż może się to skończyć złamaną igłą! Podczas szycia pierwszej torebki był moment grozy, co prawda igła nie złamała się, ale maszyna wydała z siebie dziwny dźwięk bólu i niezadowolenia ;)

Odnośnie zamka, można go dodatkowo ładnie wykończyć. Ja takie wykończenie zastosowałam przy drugiej torebce. Ciężko było mi opisać słowami o co mi chodzi, ale zdołałam znaleźć post Zapomnianej Pracowni z opisem tego typu elementem. Co prawda zrobiłam go trochę innym sposobem, ale efekt jest ten sam :)

5. Przeszywamy torebkę na około.
UWAGA!
Należy zostawić w podszewce niezszyty otwór o szerokości kilku centymetrów, za pomocą którego wywrócimy torebkę na prawą stronę.
6. Po zszyciu torebki obcinamy rogi, aby tkanina w tych miejscach lepiej się ułożyła po wywróceniu na drugą stronę. Robimy również małe nacięcia na brzegach tkanin, co kilka centymetrów na całej długości.7. Wywracamy torebkę na prawą stronę i ręcznie zszywamy otwór w podszewce.
GOTOWE!! :) Prawda, że proste?

Moja torebka w wersji na co dzień wygląda tak:
Szycie tej torebki zajęło mi około 3-4 godziny. Jednak pierwszy raz szyłam taką torebkę i w między czasie robiłam sporo zdjęć, aby przygotować dla Was tą instrukcję. Efekt końcowy bardzo mi się spodobał, postanowiłam zatem uszyć drugą torebkę, nieco większą i na bardziej odświętne okazje ;) A na jej uszycie poświęciłam już tylko 2 godziny! :)Starałam się, aby instrukcja była jasna i czytelna. To czego nie umiałam wyrazić słowami, mam nadzieję widać na zdjęciach. Jeśli jednak pojawią się z Waszej strony jakieś pytania, piszcie śmiało w komentarzach albo na facebook’u :)

To co, kto szyje ze mną torebkę? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz