Jak uszyć lalkę?


W tym wpisie zamieściłam dokładny opis tego jak krok po kroku samodzielnie uszyć lalkę. Poza opisem jest również dużo zdjęć, które mam nadzieję pomogą lepiej zrozumieć każdy etap szycia lalki.

Do uszycia lalki potrzebujesz:
- bawełny o wymiarach około 50x100cm (mogą być różne kolory)
- filcu o wymiarach około 20x20cm
- około 200g wypełnienia, np. antyalergicznej kulki silikonowej
- kordonek do wyszycia oczu i ust lub farbek do malowania po tkaninach
- wstążeczki, guziczki i inne ozdobne elementy, które uznasz za przydatne
- igły, nici, szpilki, nożyczki, maszynę do szycia
- 0,5 metra sztywnego tiulu (jeśli zechcesz, aby Twoja lalka miała spódnicę)
- około 5-7 godzin czasu i trochę chęci :)
Do dzieła, a raczej do szycia! ;)I krok: przygotuj wykrój
Wykroje można znaleźć w internecie, najwięcej jest dostępnych na Pinterescie. Ja skorzystałam z zapisanego na mojej tablicy (drugi wykrój, ten z różową lalką-motylkiem). Pinterest warto przejrzeć nie tylko w poszukiwaniu wykrojów, ale również jak źródło niezliczonych inspiracji (polecam wyszukiwać po haśle „rag doll”).

II krok: wykrój z materiału poszczególne elementy i zszyj 
Głowa lalki
Przód głowy wytnij z jasnej bawełny, a grzywkę, kitki/kok i tył głowy  z filcu. Następnie zszyj ze sobą przód głowy z grzywką oraz pozostałe elementy fryzury, czyli kitkę/kok (prawa strona do prawej i po zszyciu wywróć na drugą stronę).
Ręce i nogi
Możesz wykroić je z całości w jednym kolorze lub tak jak ja wyciąć z innego koloru stopy i dłonie. W drugim przypadku najpierw trzeba wyciąć poszczególne elementy i połączy je ze sobą, tak jak pokazałam na zdjęciach poniżej. Następnie obszyj na około wykrój nóg i rąk i wypełnij je kulką silikonową.

 Dobra rada!
Zanim wywiniesz na drugą stronę ręce i nogi lalki ponacinaj minimalnie materiał w kilku miejscach, zwłaszcza na łukach, jednak uważaj, aby nie przeciąć szwu. Nacięcie tkaniny pozwoli uniknąć marszczeń :)
Ciałko
Wytnij ciałko na dwóch pojedynczych kawałkach materiału. Następnie połącz przód ciałka z przodem głowy i tył ciała z tyłem głowy (zszyj prawą stronę do prawej).

III krok: zszyj lalkę
Do przodu lalki przypnij szpilką wypchane ręce i nogi lalki, następnie zszyj tak połączone elementy.

Na przód lalki z doszytymi rękami i nogami nałóż tył lalki (prawa strona do prawej) i upij szpilkami na około, aby połączyć przód z tyłem. Pamiętaj, żeby teraz dołączyć elementy fryzury, jak o tym zapomnisz Twoja lalka nie będzie miała kitek czy też koka ;)

Trudno jest zszyć lalkę na około, gdy w środku znajdują się ręce i nogi lalki. Proponuję najpierw schować do środka tylko ręce i zacząć zszywanie od połowy ciałka z jednej strony i skończyć z drugiej strony na wysokości łączenia ciałka z nogami. Potem schowaj nogi do środka, połącz szpilkami dół ciałka i zszyj pozostałą część.
Uwaga!
Zostaw niezszyty otwór na około 7cm, żeby móc potem wyciągnąć ręce i nogi ze środka lalki :)
Wywiń wszystko na prawą stronę, a Twoim oczom ukaże się lalka :)Aby nadać jej ładny kształt i spowodować, że będzie mięciutka, wypełnij jej główkę i brzuszek kulką silikonową.


Dziurę, która została w boku lalki zaszyj ręcznie. Tutaj znajdziesz dokładny opis jak szyć ręcznie, żeby nie było tego widać.


Lalka gotowa, teraz trzeba ją trochę upiększyć :)IV krok: nadaj lalce niepowtarzalny wygląd
Spraw, aby lalka miała piękne oczy i ładnie się uśmiechała. Możesz to zrobić za pomocą igły i kordonka, tak jak robiłam to do tej pory, efekty zobaczysz tutaj, tutaj i tutaj. Lub użyj farbek do malowania po tkaninach, tak jak zrobiłam w przypadku tej lalki (niewątpliwie jest to szybszy sposób). Zanim ostatecznie zaczniesz wyszywać/malować możesz najpierw naszkicować ołówkiem, aby wiedzieć w którym dokładnie miejscu mają pojawić się oczy i usta na twarzy Twojej lalki :)
Możesz również uszyć lalce kokardkę, którą wepniesz jej we włosy, czy doszyć jakiś ozdobny element wokół szyi.


A możesz sprawisz jej świetną spódnicę z tiulu? Jeśli tak, to przygotuj pół metra sztywnego tiulu i wstążeczkę dłuższą o kilka centymetrów niż obwód brzuszka lalki. Złóż tiul na pół, aby złożenie przebiegało na dłuższym boku. Przetnij tiul na pół wzdłuż długiej krawędzi i wytnij paski o szerokości około 3cm tnąc po krótszym boku tiulu.


Następnie każdy wycięty pasek tiulu zawiąż na wstążeczce. Możesz to zrobić tak, że pasek tiulu składasz na pół, przykładasz do wstążeczki i krawędzie niepołączone danego paska tiulu przewijasz przez otwór, który powstaje pomiędzy krawędziami połączonym i ściągasz tak mocno, aż powstanie supełek na wstążce. Nie umiem tego lepiej opisać, mam nadzieję, że na zdjęciach widać o co mi chodzi :)

I tak pasek po paseczku przywiązujesz do wstążeczki, a lalka siedzi i czeka na swoją nową spódnicę ;)


Lalka gotowa, do tego pięknie wystrojona! Nie pozostaje jej nic innego jak wybrać się na spacer z koleżanką i trochę odpocząć na trawie w promieniach słońca :)

Przecież wiadomo, że kot wie gdzie jest najfajniej ;)Starałam się opisać poszczególne etapy szycia lalki tak, aby były jak najbardziej zrozumiałe. Jeśli zdecydujesz się szyć taką lalkę i w trakcie pojawią się jakieś niewiadome, to zapraszam do kontaktu. Będzie mi również miło, jeśli pochwalisz się efektem końcowym swojej pracy :) Powodzenia!

Pozdrawiam ciepło!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz